Dalaman tarihi ve gidilecek yerler

Dalaman: Muğla  ilinin bir ilçesidir. Dalaman Uluslararası Hava alanı bu ilçe sınırları içerisindedir. Ortaca’nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 16 köyü bulunmaktadır. Daha önce köyceğiz ilçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman, Milli Güvenlik Konseyince kabul edilen 2963 Sayılı Kanunun 29.11.1983 gün ve 18237 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla Ä°lçe haline gelmiştir. Ä°lçe, yurdumuzun güneybatı kısmında, Batı Akdeniz’in uç bölgesinde 28 derece 52 boylam, 36 derece 44 dakika enlemler arasında yer almıştır. Ä°lçe merkezi rakımı 15 metredir. Ä°lçenin 16…

Rüya Cenneti Bodrum

Bodrum denince birçok kişinin aklına beyaz evleri ve masmavi denizi gelir. Bodrum’un sırtını dayadığı Göktepe’nin yamaçlarından, tek katlı beyaz evler denize doğru dökülmeye başlar. Beyaz evlerin aralarında daracık sokaklar, bu sokakların altında da binlerce yıllık bir tarih yatar. Birbirine gizemli geçitler gibi bağlanmış olan bu sokaklardan, denize doğru inerken, şen şakrak gülüşleriyle ortalığı neşelendiren birçok çocuk gözünüze çarpar, hepsi oyunlar oynar. Dikkatle bakarsanız eğer, bir çocuk çok yüz yıllık bir kümbetin duvarına tırmanmakta, diğer çocuk eski bir mezar taşının arkasına saklanmaktadır. Bodrum’da yaşamak demek, geçmişi…

(855) 569-0127

Dişlice Adası, Marmaris’in doğal güzelliklerinden olan eşsiz güzellikteki, koylarında gizlenmiş küçük adacıklardan biridir… Görenleri hayrete düşüren ve güzelliği ile  etkisi altına alan ada, her adımda dinlendirecek ve en güzel manzaralarını sunacaktır sizlere.

Dalaman Çayı

Dalaman Çayı , Gülhisar’ın güneyinde, Yeşilgül Dağı’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Akdeniz havzasının küçük fakat suyu bol akarsularındandır.Acıpayam yakınlarına kadar kuzey yönünde akar Dalaman Çayı .Burada suyu  bol değildir.  Bu bölgede yer alan özellikle Eşler Dağı’ndan gelen küçük çaylarla birleşen Dalaman Çayı’nın suyu bollaşır  ,  bazı bölgelerde dar ve derin vadilerden geçer. 

Dalaman’da Rafting

Dalaman çayı son zamanların en popüler rafting parkurları arasında yer almaktadır. Ä°ki farklı etabı bulunan Dalaman Çayı’nın üst etabı 3. zorluk derecesinde ve botlarla geçilebiliyor. Alt bölümde kalan 2. etap ise ‘River Kayaking’ olarak adlandırılmaktadır. 2. etap küçük botlarla geçilebiliyor ve ilk kez deneyenlere tavsiye ediliyor. 1 zorluk derecesinde olan bu etaba çocuklarda katılabilmektedir.

215-540-5170

Dalaman , turizmde son yıllarda yol alan Muğla ilçelerinden biridir. Turizm için her şey var ancak Dalaman havaalanının açılmasıyla turizm yatırımlarında daha da hareketlenme oldu. Dalaman’da özellikle Kapıdağ yarımadası çevresinde olağanüstü güzellikte koylar olduğunu biliyoruz.  Bu koyların bir bölümüne sadece denizden ulaşılabiliyor. Bu nedenle de Marmaris Göcek arasında dolaşan mavi yolculuk tekneleriyle yatların ideal demirleme ve konaklama alanı oluyor bu koylar. Sarsıla gibi bazı koylara ise karayolu bağlantısı var.

Dalaman’a Nasıl Gidilir?

Ulaşımda Dalaman’ın en önemli özelliği bölgede havalimanı bulunmasıdır .  Birçok havayolu şirketinin Dalaman’a Ä°stanbul ve Ankara’dan direkt olarak ulaşım sağlanabilir , bir çok bölgeden de aktarmalı olarak Dalaman’a ulaşabilirsiniz.. Ä°stanbul – Dalaman arası uçakla 1 saat 5 dakika civarında sürüyor. Ankara Dalaman arası ise uçakla yaklaşık 1 saat sürmektedir. Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye ve Marmaris’e sürekli servisler  var. Ayrıca biraz pahalı olsa da taksi tutmak veya civarda keyifli ve özel geziler yapmak için Dalaman’da araç kiralamak da mümkün. Ayrıca bazı otellerin shuttle servisi de var.