NIEPODLEGŁA w pieśni..

870376521513 listopada wszyscy uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu ku czci naszej OJCZYZNY. Dziękujemy szkolnemu chórowi La Vita Cantare za zaprezentowanie pięknych pieśni patriotycznych, w których zawarta jest droga Polaków do niepodległości. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy m.in. takich pieśni, jak: Rota, Warszawianka, Hej Strzelcy wraz, Szara piechota, Warszawskie dzieci, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę. Apel zakończył się wspólnym wykonaniem czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Radosna Parada Niepodległości

Jak co roku 11 listopada nasza szkoła wzięła udział w Radosnej Paradzie Niepodległości. W tę niedzielę przeżywaliśmy jednak szczególnie to święto. 100 urodziny odrodzonej po 123 latach niewoli Ojczyzny to wyjątkowy jubileusz. Pod opieką nauczycieli wzięło udział 170 uczniów naszej szkoły, którzy dumnie nieśli orła państwowego. O godzinie 12.00  wszyscy uczestnicy parady z przejęciem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.  Wyjątkowość tegorocznych obchodów podkreślała słoneczna pogoda, która  zachęcała do świętowania również w gronie rodziny i przyjaciół.

Wycieczka do Krakowa i Bochni

Kiedy 5 listopada wyruszaliśmy na wycieczkę, nie spodziewaliśmy się, że czeka nas aż tyle emocji. Zwiedziliśmy Wawel – siedzibę władców Polski, katedrę oraz muzeum kupieckie, w którym mogliśmy zobaczyć autentyczne sztućce z dawnych czasów, a nawet zważyć się i zmierzyć za pomocą starych metod i miar. Bardzo duże wrażenie wywarła na nas wizyta na Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej. Byliśmy w Aptece pod Orłem, w której obecnie znajduje się muzeum. To miejsce wywarło na nas mocne wrażenie, gdyż właśnie tu podczas wojny ludzie, narażając własne życie, ratowali innych. Następnie zwiedziliśmy fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Tutaj poznaliśmy losy Å»ydów podczas okupacji hitlerowskiej. Ale najwięcej emocji wzbudziła w nas wycieczka po  kopalni w Bochni. Dowiedzieliśmy się
o tradycjach i obyczajach wielickich górników oraz podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli. Najbardziej zadziwił nas wystrój wydrążonej w XIX w. kaplicy świętej Kingi. Atrakcją, która sprawiła nam najwięcej radości, był zjazd zjeżdżalnią, któremu nie każdy podołał. Bardzo ciekawym doświadczeniem podczas tej wycieczki było również własnoręczne wyrabianie obwarzanków, które są wpisane na oficjalną listę lokalnych produktów Unii Europejskiej. Na zakończenie odwiedziliśmy muzeum, Dom Jana Matejki, w którym zaskoczyło nas to, że w zbiorze materiałów referencyjnych dla tworzonych przez niego obrazów znajdowały się oryginalne, średniowieczne narzędzia tortur! Wycieczka  sprawiła nam wiele radości i była znakomitym zastrzykiem wiedzy.

Koncert Pieśni Patriotycznych

W dniu 11.11 szkolny chór La Vita Cantare wziął udział w wyjątkowym koncercie pieśni patriotycznych. Koncert odbył się w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. Oprócz naszych chórzystów wykonawcami byli Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Kameralny Chór Wojskowego Ordynariatu Prawosławnego Oktoich. Patronat nad koncertem objął Prezydent RP, Pan Andrzej Duda, a honorowym gościem była Wiceminister Edukacji, Pani Marzena Machałek.
W wypełnionej po brzegi świątyni przez prawie dwie godziny rozbrzmiewały Pieśni Patriotyczne wspólnie śpiewane z publicznością.     
Pani Wiceminister była zachwycona udziałem naszych najmłodszych wokalistów we wspólnym projekcie z chórami akademickimi.

Dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada, punktualnie o godz. 11.11 cała społeczność naszej szkoły z radością włączyła się
do ogólnopolskiej akcji Rekordu dla Niepodległej.
Ze wzruszeniem odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej niepowtarzalnej akcji.

Z wizytą u cesarzowej Sissi…

706-971-5471Rezydencja Habsburgów, Katedra św. Szczepana czy też Belweder – te,  jak i wiele innych zabytków stolicy Austrii, mieliśmy okazję zwiedzić podczas szkolnej wycieczki do Wiednia. w dniach 29.10 – 31.10,  i a jej harmonogram był bardzo napięty. Wiedeń  przywitał nas słońcem i od razu zauroczył. Na początku zwiedziliśmy Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów. Pałacowy kompleks obejmował apartamenty cesarskie, muzeum, stajnie. Łącznie można było się doliczyć ponad dwa tysiące pokoi i komnat. Zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak od części muzealnej, w całości poświęconej cesarzowej Sissi. Widzieliśmy jej biżuterię, a także portrety, na których wyglądała tak samo, bez względu na wiek, w którym była portretowana. Okazało się, że to dlatego, iż cesarzowa, chcąc zachować młody wygląd, po ukończeniu trzydziestego roku życia zabroniła malować swoją twarz. Najbardziej zadziwiającym eksponatem były jednak kopie strojów Wittelsbachówny z zachowanymi oryginalnymi wymiarami – kobieta przy wzroście 172 cm miała zaledwie 50 cm w talii! Przyszła kolej i na letnią  cesarską rezydencję  – pałac Schönbrunn. Tam widzieliśmy muzeum powozów wraz z dokładnym spisem rumaków cesarzowej, sypialnię Franciszka Józefa I oraz zapierającą dech w piersiach salę balową. Wszystko to wykonane w ozdobnym stylu rokoko… Wiedeń pożegnaliśmy nocą, a ku naszemu zdumieniu okazało się, że i o tej porze jest również magiczny. W drodze powrotnej, przejeżdżając przez Czechy,  zwiedziliśmy jaskinię Punkvy i jej główną atrakcję, przepaść Macochy… I tak minęły wspaniałe trzy dni…

MAKOWA PANIENKA

We wtorek 6. 11. 18. uczniowie 7d wybrali się do Opery Wrocławskiej na spektakl
pt. Najdzielniejszy z rycerzy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i librettem Ewy Szelburg-Zarębiny oraz bogatą scenografią i momentami zaskakującymi kostiumami.
Historia Stracha oraz Straszki na wróble szukających akceptacji i miłości w pełnym uprzedzeń świecie, a wplątanych w wojnę między wróblami i makami bawiła, wzruszała
i przekazywała ważna prawdę, że nie szata zdobi człowieka.
Dla uczniów 7d dodatkową atrakcją przedstawienia było oglądanie na scenie koleżanki z klasy, Teresy Sijpkens (w roli makówki), która tańczy w dziecięcym balecie Opery Wrocławskiej.

Dzień Pomarańczowy, czyli dynia i marchewka w natarciu…

(601) 999-306531 października upłynął w naszej szkole na pomarańczowo.Był to dzień pełen emocji i atrakcji. Wolontariusze zachęcali wszystkich uczniów do zdrowego odżywiania, rozdając ulotki z przepisami na pyszne i zdrowe wypieki z dyni i marchewki. Zorganizowali również kiermasz ciast i soków, z którego środki przekazane będą Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy  w programie Adopcja na Odległość. Odbył się także konkurs na lampion z dyni.  Dzień pomarańczowy był również okazją do zorganizowania kreatywnych zajęć integracyjnych. Uczniowie klas: 1a,1b i 4a uczyli się poprzez zabawę: układali z rozsypanki liter słowa takie jak pumpkin czy carrot, a następnie musieli słowa te przeliterować w języku angielskim. Układali także pocięty 
na kawałki obrazek przedstawiający jesienne warzywa,  z zamkniętymi oczami przyczepiali natkę do marchewki, a na koniec wykonywali figurki z warzyw, plasteliny, bibuły  i innych materiałów. Uczniowie wykazali się dużą inwencją  i kreatywnością, a wykonując zadania, bardzo dobrze się bawili.

zDolny Ślązak – część przyrodnicza

Do etapu powiatowego zDolny Ślązak Gimnazjalista z części przyrodniczej zakwalifikowali się: Joanna Galik 8e, Jakub Dubiel 3f, Ada Krasińska 3d, Olaf Niedźwiadek 3b, Hanna Pakulska 3b, Aleksandra Raczyńska 3b, Paweł Śliwka 3e

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zDolny Ślązak – część matematyczno-fizyczna

trochleariformDo etapu powiatowego zDolny Ślązak Gimnazjalista z części matematyczno-fizycznej zakwalifikowali się: Michał Chawar 3e, Szymon Czerski 3c, Natalia Dyś 3e, Mateusz Gosztyła 3f

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!